Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61201 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПАЛІАТИВНОЇ ТА ХОСПІСНОЇ ДОПОМОГИ

Щорічно в другу суботу жовтня проводиться Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги. У 2021 році цей день припадає на 9 жовтня. Організатором Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

Мета Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги полягає у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, що мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню і розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати і розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

Тема Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги 2021року: «Нікого не залишайте позаду – рівність в доступі до паліативної допомоги».

За даними ВООЗ, щорічно паліативної медичної допомоги потребують 40 мільйонів людей, з яких 39% мають серцево – судинні захворювання, 34% – рак, 10% – хронічні захворювання легенів, 6% – ВІЛ / СНІД, 5% – цукровий діабет; 78% з них проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. У всьому світі паліативну медичну допомогу отримують сьогодні лише близько 14% людей, які її потребують. 98% дітей, які потребують паліативну допомогу проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, причому майже половина з них проживає в Африці.

Як окрему галузь медицини Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила паліативну допомогу в 1982 році. Спочатку її визначали як догляд за людиною в останні дні його життя. У 2002 році ВООЗ розширила поняття паліативної допомоги. Сьогодні найбільш широко застосовується таке визначення:

Паліативна допомога – це комплексний підхід, мета якого  забезпечити максимальну якість життя пацієнта з невиліковним (смертельним) захворюванням і членів його сім’ї, шляхом попередження і полегшення страждань завдяки ранньому виявленню і точному діагностуванню (оцінкою) виникаючих проблем і проведення адекватних лікувальних заходів (при больовому синдромі та інших порушеннях життєдіяльності), а також надання психосоціальної та моральної підтримки.

Паліативна допомога дітям – це активна всебічна турбота про фізичний стан, розумовий розвиток і душевний стан дитини, яка також передбачає надання підтримки сім’ї.

Паліативної медичної допомоги потребують пацієнти, які страждають такими хронічними захворюваннями, як серцево-судинні, рак, СНІД і діабет, ниркова недостатність, хронічні захворювання печінки, розсіяний склероз, хвороба Паркінсона, ревматоїдний артрит, неврологічні захворювання, деменція, вроджені вади розвитку і туберкульоз з медикаментозною стійкістю.

Принципи паліативної допомоги:

  1. Гідність і автономія пацієнта. Хворий має право вибирати, де саме і як він буде отримувати паліативну допомогу. Догляд повинен здійснюватися тільки за згодою хворого або його родичів, якщо пацієнт не здатний сам прийняти рішення. Обов’язкова умова – до хворого слід ставитися з чуйністю і повагою, не зачіпаючи його релігійних і особистих цінностей.
  2. Взаємодія з хворим і його найближчими родичами при плануванні паліативних заходів і їх безпосередньому проведенні.
  3. Безперервність – стан пацієнта має регулярно відслідковуватися, а догляд і призначення ліків – бути постійним з дня звернення і до останнього дня.
  4. 4. Спілкування. Невиліковно хворі нерідко замикаються в собі, йдуть від будь-яких контактів. Однак доброзичливе спілкування здатне збільшити ефективність паліативної допомоги.
  5. Междисциплінарний і мультипрофесійний підхід. Щоб досягти максимального ефекту, хворого відвідують лікарі різних спеціальностей, соціальні працівники, психологи, а якщо потрібно, і служителі церкви.
  6. Підтримка родичів. Не тільки сам хворий, але і його родичі постійно відчувають сильний стрес. Тому їм також надається необхідна психологічна підтримка і проводиться навчання правилам догляду.

Паліативна допомога охоплює широкий спектр послуг, що надаються цілим рядом фахівців, у тому числі лікарями, медсестрами, працівниками допоміжних служб, фельдшерами, фармацевтами, фізіотерапевтами і волонтерами, участь кожного з яких важлива для забезпечення інтересів пацієнтів і членів їх сімей.

Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги – це спеціалізований медичний заклад для догляду за невиліковно хворими людьми. Хоспісна та паліативна допомога – це допомога кожному хворому, який страждає від невиліковного захворювання, прожити решту часу в найбільш можливих комфортних умовах, сприяючи тим самим поліпшенню якості життя пацієнтів та членів їх сімей.

Сучасне цивілізоване суспільство обов’язково має подбати про те, щоб невиліковно хворі пацієнти отримували належну допомогу і підтримку в найважчий період свого життя.

У м.Харкові кваліфікована паліативна допомога, соціальна, медична та психологічна підтримка в термінальній стадії хвороби онкологічним хворим надається у відділенні «Хоспіс», яке знаходиться на базі КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» Харківської міської ради за адресою: пр. Московський, 195 (конт.тел. 725-24-67), дитячому населенню – у відділенні паліативної допомоги – «Дитячий хоспіс», яке знаходиться на базі КНП «Міська дитяча лікарня №5» Харківської міської ради за адресою: вул. Танкопія, 43 (конт.тел. 725-12-64).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61201, Україна

  • E-mail: poliklin8@i.ua

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222
Перейти до вмісту