Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61201 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ МАСТЕКТОМІЇ: КОМПЛЕКС ВПРАВ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ВИНИКНЕННЯ НАБРЯКІВ

Лікар-онколог КНП «Міська поліклініка №8» ХМР Михайло Бабічев звертає увагу жінок, які перенесли мастектомію, на необхідність упереджувати лімфатичний набряк верхньої кінцівки на прооперованій стороні. Результативним засобом у цій ситуації слугує комплекс вправ, який слід регулярно виконувати в домашніх умовах.

Боротьба з лімфатичним набряком верхньої кінцівки проходить важко, тривало і не завжди буває успішною. Тому в процесі реабілітації після мастектомії необхідно звернути увагу на профілактику виникнення набряку. Це досягається високим розташуванням руки, як під час рухової гімнастики, так і в різних ситуаціях повсякденного життя.

Цей простий захід дозволяє полегшити відтік венозної крові і лімфи; цієї рекомендації також необхідно дотримуватися з
перших хвилин після операції і впродовж усього життя. Окрім цього, важливу роль в профілактиці набряку грають рухові вправи для кінцівки оперованої сторони і самомасаж. Ці вправи примушують працювати «м’язовий насос», зменшують застій венозної крові і відновлюють лімфовідтікання. Жінкам, що перенесли мастектомію, треба також роз’яснювати, як важливо оберігати руку оперованої сторони від інфікування і значних фізичних навантажень.

Протинабрякова профілактика включає:

  • Навчання самомасажу з елементами лімфатичного дренажу.
  • Навчання правильному диханню (в основному верхньому дихальному типу).
  • Вправи без навантаження для верхніх кінцівок в положенні «сидячи», «лежачи на спині» і «лежачи на боці».

Вправи необхідно виконувати З рази на день, приблизно по 30 хвилин. Кожну вправу треба повторювати 5-10 разів. Ритм вправ повинен відповідати диханню, а між вправами слід робити декілька глибоких вдихів і видихів Пацієнтка повинна намагатися використовувати руку, як завжди, але не виконувати тяжкої домашньої роботи, щонайменше 6 тижнів після операції.

Спеціальні вправи при стійкому набряку верхньої кінцівки

Вправа 1

Початкове положення: стоячи спиною до драбинки або стіни, в яку вмонтований крюк або блок з протягнутою через нього сірічкою з петлями для тримання; п’яти, сідниці і лопатки прилягають до сходів або стіни, долоні тримають стрічку на такій висоті, щоб руки розташовувалися під прямим кутом відносно тулуба. Поперемінно рухати руками вгору перед собою – здорова рука,
підтягуючи стрічку, допомагає руху руки оперованої сторони, що виконується тільки в діапазоні від 90° до 180°.

Вправа 2

Початкове положення як у вправі 1, тільки руки розведені в сторони під кутом 90°. Поперемінний рух розведених в сторони рук вгору – здорова рука, підтягуючи стрічку, допомагає руху оперованої сторони в діапазоні від 90° до 180°.

Вправа 3

Початкове положення: стоячи спиною до драбини або стіни, руки витягнуті вперед, тримаються за стрічку. Рух рук вгору і навскоси з одночасним виконанням декількох маленьких кроків вперед – тричі посилити цей рух з одночасним зведенням лопаток – повернутися в початкове положення.

Вправа 4

Початкове положення як у вправі 3. Випрямлення верхніх кінцівок в горизонтальній площині – звести лопатки разом – глибокий вдих з втягуванням живота – видих, повернутися в початкове положення.

Вправа 5

Початкове положення: лежачи на спині, ноги зігнуті в колінних суглобах, ступні притиснуті до підлоги, руки стискають палицю, що лежить на животі. Простягати палицю по тілу, одночасно пересуваючи лікті по підлозі так, щоб вони випереджали рух палиці до повного випрямлення рук за головою – повернутися в початкове положення, описуючи широку дугу випрямленими в ліктьових суглобах руками.

Вправа 6

Початкове положення як у вправі 5, тільки руки розведені під кугом 90°, ліктьових суглобів зігнуті під кутом 90°, кисті руки стискає патиця. Виконати зовнішнє обертання в плечових суглобах (завести руки за голову) – палицею торкнутися підлоги за головою – повернутися в початкове положення.

Вправа 7

Початкове положення: лежачи на животі, підборіддя упирається в підлогу, випрямлені руки тримають палицю на рівні плечей. Підняти руки над підлогою – витримати З секунди – повернутися в початкове положення.

Вправа 8

Початкове положення як у вправі 7. Підняти руки над підлогою – витримати З секунди – покласти палицю на шию звести лопатки разом – вдихнути носом – під час тривалого видиху, піднімаючи лікті, повернутися в початкове положення.

Вправа 9

Початкове положення як у вправі 7, тільки руки укладені уздовж тіла і тримають палицю, що лежить на сідницях. Підняти палицю вгору, одночасно звести лопатки – витримати З секунди – повернутися в початкове положення.

Вправа 11

Початкове положення: лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах, ступні притиснуті до підлоги, руки вільно лежать на підлозі під кутом 90° відносно тулуба, рука з оперованого боку тримає лікувальний м’яч масою 2 кг. Підняти стегна над підлогою і перекотити м’яч під тулубом до передачі його здоровій руці – повернутися в початкове положення. Підняти стегна над підлогою і перекотити здоровою рукою м’яч під тулубом до передачі його руці оперованої сторони – повернутися в початкове положення – відкласти м’яч – кілька разів потрясти піднятими вгору руками – повернутися в початкове положення.


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61201, Україна

  • E-mail: poliklin8@i.ua

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222
Перейти до вмісту