Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
СОНЯЧНІ ПРОМЕНІ МОЖУТЬ БУТИ ПІДСТУПНИМИ! ОСТЕРІГАЙТЕСЬ СОНЯЧНОГО УДАРУ!
Сонячний удар – хворобливий стан, розлад роботи головного мозку внаслідок тривалого впливу сонячного світла на непокриту поверхню голови. Це особлива форма теплового удару. Сонячний удар характеризується придбанням тілом більшої кількості тепла, ніж та, якою організм у змозі управляти і охолоджуватися належним чином.
Порушується не тільки потовиділення, але і кровообіг (судини розширюються, відбувається «застій» крові в мозку), накопичуються в тканинах вільних радикалів. Наслідки такого удару можуть бути дуже серйозними, аж до зупинки серця. Сонячний удар дуже небезпечний за своєю ступеня впливу, в першу чергу, на нервову систему.
Симптоми сонячного удару
Сонячний удар супроводжується головним болем, млявістю, блювотою. У важких випадках – комою. Симптоми перегрівання посилюються при підвищенні вологості навколишнього середовища.
Легка ступінь: загальна слабкість, головний біль, нудота; частий пульс та дихання; розширення зіниць.
Заходи по наданню допомоги потерпілому:
- винести людину з зони перегрівання, надати допомогу;
- при нудоті і блювоті позиціонувати хворого таким чином, щоб уникнути захльобування блювотною масою.
При середньому ступені: різка адинамія; сильний головний біль з нудотою і блювотою; оглушення; невпевненість рухів, запаморочення; хитка хода; часом запаморочення; частий пульс та дихання; кровотеча з носа, підвищення температури тіла до 39-40 градусів.
Важка форма сонячного удару розвивається раптово. Прояв гіперемії, пізніше блідність. Спостерігаються випадки зміни свідомості від легкого ступеня до коми, клонічні і тонічні судоми, мимовільне виділення сечі і калу, марення, галюцинації, підвищення температури тіла до 41-42 ° C, випадки раптової смерті. Летальність 20-30%.
Ризик отримати сонячний удар збільшується при наступних умовах: прямий вплив сонячних променів на голову; підвищена вологість навколишнього середовища; наявність особливих проблем зі здоров’ям (вегетосудинної дистонії, пороку серця, гіпертонічної хвороби, ендокринних розладів, ожиріння); вік до 1 року (особливо новонароджені) і люди похилого віку (у малюків природна терморегуляція організму поки не достатньо досконала, а у літніх вона вже функціонує слабо); надмірна вага тіла; куріння; алкогольна інтоксикація; нервове напруження і стрес.
Перша допомога при сонячному ударі
При перших симптомів слід швидко відреагувати наданням допомоги потерпілому. При цьому не варто забувати, що це буде тільки перша долікарська допомога, і краще відразу викликати швидку допомогу, так як звичайній людині складно зорієнтуватися про ступінь тяжкості стану потерпілого, а особливо, якщо це літня людина або дитина.
Фахівцями рекомендовані наступні заходи допомоги:
- Провести або перенести потерпілого в тінь або прохолодне приміщення з достатнім киснем і нормальним рівнем вологості (простір повинен бути в найближчому радіусі відкритим, без масового перебування людей).
- Обов’язково покласти потерпілого.
- Ноги слід підняти, підклавши під зону щиколоток будь-які речі (наприклад, сумку).
- Звільнити від верхнього одягу (особливо таткого, що здавлює шию і груди, звільнити від ременя брюк; якщо одяг синтетична або з щільної тканин його краще зняти зовсім);
- Напоїти потерпілого великою кількістю прохолодної води (краще мінеральної) з додаванням цукру і на кінчику чайної ложки солі, або хоча б простою прохолодною водою.
- Змочити обличчя холодною водою.
- Намочити будь-яку тканину холодною водою і поплескати по грудях (можна все тіло обливати водою близько 20 ° С або прийняти ванну з прохолодною водою (18 – 20 ° С);
- Прикласти холодний компрес (або пляшку з холодною водою, шматочки льоду) до голови (на лоб і під потилицю);
- Обмахуйте потерпілого частими рухами.
- Звільнити дихальні шляхи від блювотних мас;
- Тіло обернути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою.
- Дати понюхати пари нашатирного спирту (з ватки) або розчину аміаку 10% (при замутніння свідомості);
- Зробити штучне дихання і непрямий масаж серця (до появи дихальних рухів, серцевої діяльності (орієнтуватися по пульсу).
- Маслянка (знежирені вершки) – ще один ефективний засіб першої допомоги при сонячному ударі. Краще пити по 2-3 склянки щодня поки повністю не пройдуть симптоми сонячного удару.
Після перенесеного сонячного удару лікарі, як правило, рекомендують постільний режим протягом декількох днів. Цей час буде витрачено організмом на відновлення діяльності нервової системи, цир куляціі крові, ряду біохімічних реакцій. Не варто нехтувати цією рекомендацією, інакше ризик повторного подібного стану тільки збільшується.
Профілактика сонячного удару
- захищайте голову легким світлим головним убором, який легко провітрюється, а очі – темними окулярами;
- уникайте тривалого перебування на сонці, на пляжі;
- уникайте перебування на відкритих просторах з прямими сонячними променями (особливо в період активного сонця: з 12.00 до 16.00). У країнах, наближених до екватора – з 10.00 до 17.00;
- спочатку сезону тривалість сонячних ванн не повинна перевищувати 15-20 хвилин, потім її можна поступово подовжити, але не більше ніж до двох годин і обов’язково з перервами;
- засмагати краще не лежачи, а в русі, сонячні ванни приймати в ранкові та вечірні години і не раніше ніж через годину після їжі. Корисно поєднувати їх з купанням;
- носіть легкий світлий одяг з натуральних тканин (льон, бавовна), що не перешкоджає випаровуванню поту;
- в жару пору не їжте занадто багато, віддавайте перевагу кисломолочним продуктам і овочам;
- підтримуйте водний баланс в організмі (краще за допомогою прохолодної води – випивайте близько 3-х літрів на день), щоб не допустити зневоднення;
- користуйтеся парасолькою від сонця (світлих відтінків);
- час від часу протирайте обличчя хусткою, змоченою в прохолодній воді;
- при відчутті нездужання звертайтеся за допомогою. Щоб уникнути сонячних ударів у жарку сонячну погоду рекомендується носити головні убори зі світлого матеріалу, який сильніше відбиває сонячне світло.
Будьте уважні та обережні при знаходженні на прямих сонячних променях!
Вікторія Хромова, завідувач неврологічним відділенням КЗОЗ «Харківська міська поліклініка №8», лікар вищої кваліфікаційної категорії