Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61201 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

БІЛЬ У СПИНІ. ТИПИ БОЛЮ. КОМПЛЕКСИ СПЕЦІАЛЬНИХ ВПРАВ

Біль у спині – є частою причиною звернень пацієнтів на прийом до лікарів-невропатологів, – зазначає завідувач неврологічним відділенням КНП «Міська поліклініка №8» Вікторія Хромова. – Рекомендуємо відвідувачам сайту  ознайомитися з публікацією,  що містить практичні рекомендації.

Більшість нападів болю в спині проходять протягом декількох днів або тижнів незалежно від отриманого лікування або ж навіть зовсім без нього.

До 90% болю у спині мають механічний характер.

Це означає, що біль залежить від певних положень і рухів. Наприклад, від кермування авто.

Перед тим, як приступити до рекомендацій, потрібно виконати кілька кроків.

КРОК 1 – З’ЯСУВАТИ, ЧИ МАЄ БІЛЬ САМЕ МЕХАНІЧНИЙ ХАРАКТЕР

Зробити це можна, відповівши на наступні запитання:

Чи зменшується відчуття болю після відпочинку?

Якщо відповідь на це питання позитивна – ваш біль скоріш за все має механічний характер.

Чи залежить ваш біль від певних положень і рухів, наприклад, посилюється в положенні сидячи або при нахилі вперед/назад?

Якщо відповідь на це питання позитивна – ваш біль скоріш за все має механічний характер.

Чи можете ви знайти положення, в якому біль зменшується або взагалі проходить?

Якщо відповідь на це питання позитивна – ваш біль скоріш за все має механічний характер.

Чи наявні у вас такі симптоми як підвищення температури тіла, втрата ваги, біль в суглобах (колінних, суглобах кисті рук, тазостегновому суглобі), відчуття скутості в спині вранці, яка триває більше ніж 30 хвилин після початку активності, погане загальне самопочуття?

Якщо у вас механічний біль, цих симптомів відчувати ви не повинні.

КРОК 2  – ВИЗНАЧИТИ ТИП МЕХАНІЧНОГО БОЛЮ

 Як визначити тип болю

У визначенні типу механічного болю важливо виявити ті рухи і положення, які викликають або підсилюють біль, або, навпаки, зменшують або усувають біль взагалі. Тип болю визначається за кількома основними ознаками:

  1. Де біль сильніший: в попереку або в нозі? (Домінує біль в попереку або в нозі /ногах)?
  2. Біль посилюється при згинанні або розгинанні в попереку?
  3. Біль переміжний або постійний? Переміжний – означає, що ви можете знайти положення, в якому біль проходить.

1-й тип болю у спині

Домінує біль в попереку, найчастіше переміжного характеру. Біль може відчуватись і в нозі, проте не нижче коліна. Біль з’являється або посилюється в положенні сидячи або при нахилі тулуба вперед. Вам може бути складно зав’язати шнурки. Ходити зазвичай легше, ніж сидіти. Полегшення наступає, коли ви нахиляєтесь назад.

Тест:

  • Ляжте на живіт, руки вздовж тулуба,
  • В цьому положенні проведіть близько 30 секунд,
  • Якщо у вас не виникає болю, підніміться на лікті на та зафіксуйте це положення ще на 30 секунд,
  • Якщо все як і раніше добре, то упріться долонями і спробуйте випрямити руки, прогнувшись у попереку.

Біль не з’явився? Зробіть 5 повторів (віджимань), не відриваючи таз від підлоги. Болю все ще немає? Вам стало легше? Тоді у вас 1-й тип болю.

Цей тип становить до 60-70% болей в поперековому відділі. Ймовірне джерело такого болю – міжхребцевий диск.

2-й тип болю у спині

Домінує біль в нижній частині спини. Біль може віддавати в ногу, але не нижче коліна. Також завжди має переміжний характер. Біль проходить або зменшується при нахилі вперед та в положенні сидячи. Посилюється при прогині в попереку назад, при тривалому стоянні або ходьбі.

Якщо ви зробите тест з розгинанням в попереку в положенні лежачи на животі (див. вище), то швидше за все відчуєте посилення болю або дискомфорт. Джерело болю знаходиться в задніх структурах хребта, ймовірно – міжхребцеві суглоби. 1-й і 2-й типи болю складають до 90% випадків болю в спині.

3-й тип болю у спині

Біль проявляється сильніше у нозі, ніж у попереку (біль у попереку може зовсім пройти). Частіше постійного характеру та посилюється при згинанні в попереку і в положенні сидячи. У гострому періоді будь-який рух може посилювати біль. Так само в певних положеннях він може зменшуватись.

Якщо у вас цей тип болю, і при цьому розвинулася слабкість у м’язах ноги і /або відчуття оніміння, розлади сечовипускання, то рекомендуємо звернутися до лікаря.

Виконайте тест, описаний вище. Строго дотримуйтеся етапів виконання цього тесту. При посиленні болю на будь-якому з етапів – не примушуйте себе продовжувати. Якщо при виконанні тесту ви відчуваєте посилення болю в нозі (навіть якщо біль в спині проходить), зверніться до лікаря або фахівця з фізичної реабілітації. Якщо біль у нозі не підсилюється, зменшується, або переміщається до попереку, то ви можете спробувати виконати вправи, які будуть описані нижче.

Цей тип болю характерний для роздратування нервового корінця грижею диска або протрузією (корінцевий синдром, радикулопатія, ішіас, ішіалгія, радикуліт – застаріла назва).

4-й тип болю у спині

Біль сильніше відчувається у ногах та супроводжується відчуттям важкості, оніміння, нетривалої слабкості в ногах. Біль завжди переміжний і виникає, як правило, при ходьбі. Проходить при нахилі вперед або у положенні сидячи.

Найчастіше цей тип болю розвивається у похилому віці. Причиною виникнення такого типу болю є звуження (стеноз) хребетного каналу. Може також відзначатися як етап одужання болю 3-го типу.

Третім кроком на шляху оздоровлення є виконання фізичних вправ. Рекомендовані вправи для всіх чотирьох видів болю в спині, а саме вправи для відновлення нормальної рухливості хребта, зміцнення м’язів і поліпшення загальної фізичної форми і т.д., очікуйте в наступному матеріалі.

 Джерело: moz.gov.ua

 


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61201, Україна

  • E-mail: poliklin8@i.ua

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222
Перейти до вмісту