Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
Всесвітній день боротьби з діабетом
Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом, що був заснований Міжнародною діабетичною федерацією спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров’я в 1991 р. у відповідь на стурбованість зростаючою частотою випадків захворювання на цукровий діабет у світі. У 2017 р. залишається актуальною тема проведення цього Дня, запропонована Міжнародною Федерацією Діабету на період з 2014 по 2017 роки – «Образ життя і діабет».
Ускладнення діабету – головні причини високої смертності та інвалідизації серед населення з цією патологією. За даними ВООЗ, починаючи з 1980 р. і до теперішнього часу чисельність людей, які хворіють на цукровий діабет збільшилась з 108 млн. чол. до 422 млн. чол., причому 90% всіх випадків – діабет II типу.
У м. Харкові за 9 міс. 2017 р. серед дорослого населення зареєстровано 44 918 хворих на цукровий діабет (за аналогічний період 2016 р. – 44 716), з них вперше виявлено діабет у 2 904 (за 9 міс. 2016 р. – у 2 484). На цукровий діабет І типу страждають 2 786 дорослих, з них вперше виявлено 135 випадків; діабет ІІ типу – 42 132 особи, з них вперше виявлено 2 769 хворих. Серед дитячого населення у віці до 18 років за 9 міс. 2017 р. зареєстровано 353 хворих на цукровий діабет І типу (за аналогічний період 2016 р. – 333), з них вперше виявлено 25 випадків (в 2016 р. – 33).
Цукровий діабет – це ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові, розвивається внаслідок недостатнього вироблення підшлунковою залозою інсуліну – гормону, що регулює рівень цукру в крові (діабет І типу – інсулінозалежний, відзначається абсолютний дефіцит інсуліну), або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін (діабет ІI типу – інсулінонезалежний, відзначається відносний дефіцит інсуліну).
Існують основні і другорядні прояви цукрового діабету, характерні як для І типу, так і для ІI типу. До основних симптомів відносять: посилене сечовиділення; постійна спрага – хворі можуть випивати 3-5л і більше рідини в добу; підвищений апетит. До другорядних симптомів захворювання відносять мало специфічні клінічні ознаки, що розвиваються повільно протягом довгого часу: свербіж шкіри і слизових оболонок, сухість у роті, загальна м’язова слабкість, головний біль, запальні ураження шкіри, що важко піддаються лікуванню, порушення зору.
Цукровий діабет І типу (інсулінозалежний) виникає у осіб молодого віку. Хвороба розвивається швидко, іноді раптово. Особливістю є те, що на тлі підвищеного апетиту хворі значно втрачають у вазі (до 10-15 кг на місяць). Причини виникнення хвороби – вірусна інфекція, генетична схильність, шкідлива дія харчових продуктів і хімічних речовин, аутоімунні порушення (часте поєднання цукрового діабету з аутоімунними захворюваннями – аутоімунний тиреоїдит, хвороба Аддісона та ін.)
Цукровий діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) виникає у осіб старше 40 років. Хвороба розвивається поступово з помірною вираженістю симптомів. Причини виникнення хвороби – генетична схильність; вік (висока ймовірність виникнення захворювання у людей після 40 років, і ще вища – після 65 років); ожиріння (якщо маса тіла перевищує норму на 50%, то ризик розвитку патології наближається до 70%); фізична інертність.
Найнебезпечнішими ускладненнями цукрового діабету є коми (гіперглікемічна та гіпоглікемічна) – дуже високий ризик летального результату. Існують й інші важкі ускладнення захворювання, які виникають з плином часу, поступово погіршують стан хворого і призводять до несприятливих наслідків, а саме:
- Ангіопатія. У порівнянні з іншими ускладненнями розвивається досить швидко, іноді менше ніж за рік. При ангіопатії порушується проникність судин, в результаті чого вони стають ламкими. З’являється схильність до тромбозу і атеросклерозу, що істотно збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
- Ретинопатія – ураження сітківки ока, яке поступово призводить до повної втрати зору. Найбільш часто ретинопатія зустрічається у хворих ІІ типом діабету. Для хворого зі «стажем» понад 20 років ризик виникнення ретинопатії наближається до 100%.
- Полінейропатія – втрата чутливості в кінцівках.
- Діабетична стопа – на стопах і нижніх кінцівках хворих з’являються гнійні нариви, відкриті виразки, некротичні (відмерлі) ділянки, що, в кінцевому підсумку, призводить до необхідності ампутації кінцівок.
- Ниркова недостатність.
Для раннього виявлення цукрового діабету та попередження розвитку ускладнень особам після 40 років рекомендується щорічно проходити дослідження вмісту глюкози в крові (в нормі не повинен перевищувати 6,1 ммоль/л).
На жаль, для попередження цукрового діабету І типу профілактичних заходів не існує. А для профілактики або відтермінування діабету ІІ типу ефективні прості заходи з підтримки здорового способу життя:
– Дієта – зведіть до мінімуму вживання цукру і насичених жирів. Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці, нежирній рибі, стравам з овочів, відварам трав, компотам. Смажену їжу замініть на відварену, тушковану, запечену.
– Помірна фізична активність покращує процеси метаболізму, дозволяє нормалізувати вагу.
– Відмова від куріння!
У Харкові для надання кваліфікованої допомоги створена структура міської ендокринологічної служби:
Ендокринологічна поліклініка КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 2» (вул. Кооперативна, 2), к.т. 731-45-85, на базі якої функціонує «Центр для хворих на цукровий діабет з дитинства», «Центр з надання медичної допомоги дітям і підліткам з ендокринною патологією», міський центр «Діабетична стопа», а також денний стаціонар (площа Павлівська, 2 ).
Стаціонарна допомога хворим на діабет надається в ендокринологічному відділенні КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня №2» (пр-т Московський, 197), к.т. 780-19-58, в тому числі в ургентному порядку стаціонарна допомога хворим з декомпенсованим цукровим діабетом надається в токсико – реанімаційному відділенні КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня №2».
На базі КЗОЗ “Харківська міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Гіршмана “, працює міський центр” Діабет ока “(вул. Олеся Гончара, 5), к.т. 715-74-55.
Амбулаторно – профілактичний прийом хворих ведеться в районних ендокринологічних кабінетах комунальних закладів охорони здоров’я міста.
У м. Харкові спеціалізована стаціонарна допомога дітям з ендокринною патологією надається в КЗОЗ “Харківська обласна дитяча клінічна лікарня», за адресою: Озерянська, 5 і ДУ «Інститут охорони дітей і підлітків НАМН України», за адресою: пр. Ювілейний, 52-а .
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»