Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПОЛІОМІЄЛІТОМ
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, який відзначається з 2012 року за ініціативою міжнародної благодійної організації Ротари (Rotary International) під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я. Дата цього міжнародного дня була вибрана не випадково – 24 жовтня 1914 року народився Джонас Солк, американський епідеміолог і вірусолог, що розробив першу вакцину проти поліомієліту.
Двадцяте століття ознаменувалося перемогою над рядом найнебезпечніших інфекційних захворювань. Класичним прикладом є натуральна віспа, ліквідована всюди до кінця 70-х років. Це зробило можливим продовження роботи у вказаному напрямі стосовно інших небезпечних інфекційних захворювань. Нині зусилля лікарів і учених всього світу націлені на ліквідацію поліомієліту.
У 1988 році на 41-ій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я ухвалила резолюція про ліквідацію поліомієліту у світі. В результаті проведених заходів і масштабної вакцинації в 2014 році число випадків захворювання поліомієлітом у світі зменшилося більш ніж на 99%: з 350 000 до 359 випадків. На сьогодні 13 мільйонів людей врятовані від паралічу. У 1994 році Американський регіон ВООЗ був сертифікований як вільний від поліомієліту. За ним в 2000 році сертифікували Регіон ВООЗ для країн Західної частини Тихого океану і в червні 2002 року Європейський регіон ВООЗ.
Незважаючи на досягнуті успіхи, поліомієліт ще не можна вважати переможеним. Спалахи хвороби відбуваються в різних країнах: Нігерії, Конго, Пакистані, Афганістані, Китаї, Сирії і ще в двох десятках країн. У 2010 році спалах поліомієліту стався в Таджикистані, Киргизії, Узбекистані, і окремі випадки зареєстровані в Росії. Сьогодні дві країни у світі – Пакистан і Афганістан – залишаються ендемічними по поліомієліту.
За статистичними даними в м. Харкові за 9 місяців 2020 р. зареєстровано 2 випадки захворювання з гострими в’ялими паралічами серед дитячого населення (в 2019 році – 6 випадків), в т.ч. віком до 15 років – 1 дитина.
Поліомієліт – гостре висококонтагіозне захворювання, обумовлене ураженням сірої речовини спинного мозку та інших відділів центральної нервової системи.
Передача інфекції здійснюється повітряно-краплинним і фекально-оральним шляхами (через брудні руки, предмети ужитку, продукти харчування, воду). Джерелом інфекції є хвора людина або вірусоносій, що виділяє віруси із шлунково-кишковим вмістом або із слизом носоглотки і дихальних шляхів.
Згідно з даними ВООЗ поліомієліт вражає в основному дітей у віці до 5 років. Інкубаційний період триває від 5 до 35 днів. Пік захворюваності доводиться на літньо-осінній період.
Вхідними воротами для вірусу є слизові оболонки носоглотки або кишечника. Тільки у 1% хворих вірус проникає до центральної нервової системи. Проникнувши в нервову клітину, поліовірус викликає її загибель. Загибель нейронів призводить до виникнення парезу або паралічу тієї групи м’язів, яку іннервували загиблі нейрони. Мозаїчність ураження нейронів обумовлює асиметрію парезів і паралічів, що виникають.
Розрізняють чотири основні клінічні форми поліомієліту: інапарантну, абортивну, менінгеальну і паралітичну.
- Інапарантна форма виражається в здоровому вірусоносійстві. Клінічно патологія себе абсолютно не проявляє і практично ніколи не діагностується. Виявити її можна лише при вірусологічному обстеженні.
- Абортивна форма (розвивається в 90-95% випадків). Для неї характерні ознаки загального інфекційного захворювання без прояву неврологічної симптоматики. Відзначається підвищення температури тіла, чхання, біль в горлі, кашель, головний біль, нудота, блювота, болі в животі. Хворий повністю одужує через 3-7 днів.
- Менінгеальна форма (розвивається в 1-5% випадків). Проявляється симптомами гострого серозного менінгіту. Окрім ознак загального інфекційного захворювання (підвищення температури тіла до 39-40°С, блювота, млявість, сонливість) з’являються слабкість або напруженість м’язів шиї і спини. Спостерігається біль в спині, ногах, що пов’язано із залученням до патологічного процесу корінців спинного мозку. Перебіг менінгеальної форми поліомієліту сприятливий, одужання без дефектів.
- Паралітична форма поліомієліту, власне поліомієліт, розвивається лише в 0,1-2% випадків. Проте, в результаті цієї форми захворювання розвиваються грубі рухові розлади: стійкі в’ялі паралічі (найчастіше нижніх кінцівок), м’язова атрофія, контрактури, деформація кісток, остеопороз. З числа паралізованих осіб 5-10% вмирають від паралічу дихальних мускулатури. Саме ця форма захворювання перетворила поліомієліт на соціально-актуальну проблему.
Нині немає лікарських препаратів, що діють на вірус поліомієліту. Тому вирішальне значення у боротьбі з цим захворюванням мають профілактичні заходи, що включають, в першу чергу, вакцинацію населення.
Згідно з календарем щеплень, в Україні вакцинація від поліомієліту проводиться у віці 2, 4 і 6 місяців з подальшою ревакцинацією у віці 18 місяців, 6 і 14 років.
Завдяки багаторічній цілеспрямованій вакцинопрофілактиці поліомієліту в структурі захворювання переважають легкі інапарантні та абортивні форми інфекції; паралітичні форми виникають тільки у невакцинованих осіб.
В м. Харкові лікування хворих на поліомієліт здійснюють в КНП ХОР «Обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня», розташованого за адресою: м. Харків, просп. Героїв Сталінграду, 160. (телефон 97-40-29).
Пам’ятайте! Тільки проведення повного курсу вакцинопрофілактики може надійно захистити від захворювання на поліомієліт!
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»