Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
ЗАПОБІГТИ. ЗАХИСТИТИ. ПРИЩЕПИТИ
Щорічно в останній тиждень квітня проводиться Європейський тиждень імунізації, який спрямований на популяризацію ідеї про те, що імунізація кожної дитини має найважливіше значення для профілактики захворювань і захисту життя.
В 2021 році Європейський тиждень імунізації (ЄТІ) пройде під девізом “Запобігти. Захистити. Прищепити”. Цього року заходи в рамках ЄТІ будуть присвячені не тільки популяризації планової вакцинації, а й інформування населення про нові вакцини проти COVID-19.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я з 130 млн. дітей, які щорічно народжуються на земній кулі, приблизно 12 млн. вмирають у віці до 14 років, причому 9 млн. з них – від інфекційних захворювань. Всього з 51 млн. дорослого населення, які щорічно вмирають у світі, в однієї третини (близько 16 млн.) причиною смерті є інфекційні хвороби.
Вакцинація – це одне з найефективніших з економічної точки зору втручань в сфері охорони здоров’я та необхідна умова для того, щоб забезпечити максимально можливий рівень здоров’я для кожної людини.
У дитини першого року життя спостерігається наявність антитіл до деяких інфекцій, які захищають її протягом перших місяців життя. Через плаценту, починаючи вже з 16 тижня вагітності, мати передає дитині свій індивідуальний «імунологічний досвід». У недоношених дітей концентрація антитіл нижче, ніж у дітей, що народилися в строк. Руйнування отриманих від матері антитіл починається після 2-х місяців життя і завершується до 6 місяців – 1 року. Коли антитіла зникають, зникає і захист, так що діти другого півріччя життя вже можуть захворіти будь-яким інфекційним захворюванням, причому часто у важкій формі.
Згідно Календаря профілактичних щеплень України, існують 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. Крім обов’язкових, батьки можуть прищепити дитину від вітряної віспи, гепатиту А, грипу, менінгококової, ротавірусної, пневмококової інфекції, вірусу папіломи людини. Для проведення щеплень, які не є обов’язковими, придбання вакцин проводиться за рахунок батьківських коштів.
Захворювання, проти яких існують вакцини, небезпечні розвитком важких ускладнень, які можуть призвести до інвалідності:
– Поліомієліт загрожує стійким довічним паралічем деяких груп м’язів. У важких випадках параліч поширюється на дихальну мускулатуру, що призводить до смерті хворого.
– Наслідком кору може бути ураження центральної нервової системи (коровий енцефаліт), дихальної системи (ларингіт, круп (стеноз гортані), трахеобронхіт, первинна корова пневмонія, вторинна бактеріальна пневмонія).
– При дифтерії, крім важкої інтоксикації, можливий розвиток крупа – перекриття дихальних шляхів дифтерійною плівкою і набряком, особливо у дітей. Дифтерія небезпечна розвитком тяжких ускладнень, таких як: міокардит (ураження м’язової оболонки серця), який нерідко спричиняє смерть хворих тяжкою формою дифтерії; ураження нервової системи проявляється центральними і периферичними паралічами.
– При епідемічному паротиті запальний процес, крім слинних залоз, може поширюватися і на інші залози: підшлункову, передміхурову, жіночі статеві, слізні, щитовидну. Крім того, можуть виникнути ускладнення з боку центральної нервової системи – менінгіт, менінгоенцефаліт.
– Гепатит В при відсутності імунізації може привести до цирозу і раку печінки. Імовірність того, що вірусна інфекція гепатиту В стане хронічною, залежить від віку, в якому людина її набуває. Так, хронічні інфекції у дітей першого року життя розвиваються в 80-90%, у дітей до 6 років – в 30-50%, у дорослих в 10% випадків. Серед дорослих, інфікованих в дитинстві, 15-25% вмирають від пов’язаних з гепатитом В раку або цирозу печінки.
– Інфікування краснухою під час вагітності небезпечно вродженими органічними ураженнями плода.
– Відсутність щеплення від правця може привести до смерті навіть при незначній травмі.
– У нещеплених проти туберкульозної інфекції в десятки разів підвищується ризик захворювання на туберкульоз у важкій формі з численними ускладненнями, що приводить до інвалідності. Працездатність при цьому в багатьох випадках стійко втрачається.
Станом на 01.04.2021 р. у м. Харкові вакциновано:
– проти туберкульозу: БЦЖ – 1060 дітей (за 2020 р. – 2 133);
– проти поліомієліту: ІПВ – інактивована («вбита») вакцина – 8 111 дітей (за 2020 р. – 10 367), ОПВ – оральна («жива») вакцина – 8 529 дітей (в 2020 р. – 9 682);
– проти коклюшу, дифтерії, правця: АКДС – адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина – 9 148 дітей (за 2020 р. – 12 846); АДС – дифтерійно-правцевий анатоксин – 1 746 осіб (за 2020 р. – 1 906); АДС-м – дифтерійно-правцевий анатоксин в малих дозах – 14 292 особи (за 2020 р. – 15 159);
– проти гепатиту В – 10 915 осіб (за 2020р. – 9 149);
– проти гемофільної інфекції – 9 497 дітей (за 2020 р. – 7268);
– проти кору, паротиту, краснухи: КПК -6 790 дітей (за 2020 р. – 4 815).
Всесвітня організація охорони здоров’я нагадує, що імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення – всіх разом і кожного окремо – залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95-98%.
Відсутність загрози важких інфекцій, що досягнуто виключно завдяки широкому проведенню профілактичних щеплень є однією з основ благополуччя нашого життя. Варто тільки відмовитися від щеплень, то інфекції, що вважалися переможеними, обов’язково повернуться. Захистіть себе і своїх близьких!
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»