Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
ОГЛЯД ОФТАЛЬМОЛОГА СЛІД ПРОХОДИТИ НЕ МЕНШЕ РАЗУ НА РІК
Щорічно у другий четвер жовтня відзначається Всесвітній день зору (World Sight Day), створений з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Цей День направлений привернути увагу до проблем сліпоти, порушення зору та реабілітації людей з даною патологією.
Всесвітній день зору є основною подією глобальної кампанії з профілактики сліпоти “Бачення 2020: право на зір – ліквідація сліпоти, яку можна уникнути», створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти з метою ліквідації до 2020 року всіх випадків сліпоти у світі, яких можна запобігти. Таким чином, ВООЗ закликала всі держави – члени ООН розробити і здійснювати національні плани офтальмологічної допомоги та приділяти особливу увагу зусиллям з профілактики сліпоти.
За даними ВООЗ, у всьому світі близько 253 мільйони людей страждають від порушень зору, з яких 36 мільйонів вражені сліпотою. 81% людей, які страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років і старше.
До основних причин порушення зору відносять: нескоректовані аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм) – 43%; непрооперована катаракта – 33%; глаукома – 2%.
Існують наступні фактори ризику, які безпосередньо призводять до розвитку хвороб очей:
- Фактори, на які неможливо вплинути і змінити:
- Вік. У людей старше 40 років ризик порушень зору зростає.
- Спадковість. Наявність короткозорості, далекозорості або катаракти у батьків підвищує ризик виникнення даних очних хвороб більш ніж у 2 рази. У 25-50% випадків катаракти виявлено спадковий фактор. Імовірність появи короткозорості у дитини досягає 70%, якщо таку ваду зору мають мати та батько.
- Фактори, які піддаються коррективам за умови прийняття певних заходів щодо зміни способу життя:
- Вплив шкідливих факторів (світло, монітор, телевізор) – робота при яскравому або, навпаки, занадто тьмяному світлі, тривале сидіння за комп’ютером (більше 2 годин на день), частий і тривалий перегляд телепередач.
- Неправильне харчування – нестача в раціоні ряду мікроелементів, необхідних для синтезу склери (цинк, магній, залізо, хром і т.д.).
- Надмірна вага – негативний фактор, що підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу, що, в свою чергу, призводить до значного погіршення зору.
- Куріння провокує дистрофію жовтої плями ока, що в перспективі призводить до повної або часткової втрати зору. Крім того, у курців на 40% вище ризик розвитку катаракти.
- Зловживання алкоголем викликає ураження зорового нерва, що призводить до його атрофії.
- Цукровий діабет – при відсутності коректного лікування та дотримання певного способу життя дане захворювання призводить до розвитку діабетичної ретинопатії – основна причина сліпоти у таких хворих.
- Стрес. Підвищена нервозність, що супроводжується відповідною реакцією організму (різке підвищення та зниження тиску, скачки пульсу, напруження очних нервів і очних м’язів), викликає ефект «сухого ока» і може негативно впливати на зір.
Для того щоб зберегти зір у стабільному стані, кожному необхідно дотримуватися нескладних заходів профілактики:
- Мінімізуйте вплив шкідливих факторів. Регулюйте освітлення так, щоб світло було досить яскравим, але при цьому не сліпило очі; якщо ваша професія пов’язана з постійною роботою за комп’ютером або іншою напругою зору, робіть перерву через кожні 15-20 хвилин, протягом 3 хвилин виконуйте очну гімнастику, фокусуйте погляд на далеких об’єктах. Загальна тривалість перегляду телевізійних програм для дітей до 7 років не повинна перевищувати 30 – 40 хв. в день, в старшому віці можна дивитися телевізор до 1,5 – 3-х годин на день.
- Не зловживайте алкогольними напоями, киньте палити!
- Позбавтеся від зайвої ваги. Підвищуйте рівень фізичної активності – регулярно робіть зарядку, частіше ходіть пішки, гуляйте на свіжому повітрі і т.д. Норма тижневої фізичної активності становить 150 хвилин.
- Харчуйтеся раціонально. Для підтримки нормального зору вживайте овочі, фрукти, зелень, вершкове та рослинне масло, молочні продукти, яйця, м’ясо, печінку, рибу, що багаті на вітаміни А, D, Е, насичені білками, Омега-3 жирними кислотами, мікроелементами.
- Контролюйте цукровий діабет. Слідкуйте за рівнем цукру в крові, регулярно проходьте медичні обстеження, дотримуйтесь рекомендацій лікаря. При правильному лікуванні та профілактиці негативні наслідки цукрового діабету для зору можна мінімізувати.
- Мінімізуйте стрес і його вплив на ваш організм – постарайтеся усунути зі свого життя ситуації, які змушують вас нервувати так сильно, що це відбивається на здоров’ї.
Огляд офтальмолога слід проходити не менше 1 разу на рік. Частіше рекомендується відвідувати фахівця людям з групи ризику – хворим на цукровий діабет, нефропатію, атеросклероз, гіпертонію, тим, кому довелося перенести серйозні травми шийного відділу хребта, голови та сильні стреси.
Слід негайно звертатися до офтальмолога при виникненні таких симптомів: зниження гостроти зору, зміна обрисів форм предметів; дискомфорт, біль, набряки, запалення і почервоніння в очах і навколо очей, відчуття стороннього тіла або навіть неконтрольована сльозотеча.
У м. Харкові кваліфікована медична допомога при порушеннях зору та його корекція надається в КНП «Міська клінічна лікарня №14 імені Л.Л. Гіршмана» Харківської міської ради за адресою: вул. Олеся Гончара, 5 (к.т. 700-76-71).
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»