Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
Перша допомога при термічних опіках
Тепловий або термічний опік виникає внаслідок нагрівання тканин тіла до неприродних температур. За такої ситуації тканини тіла помирають, виникає запалення та зневоднення, а відновлення вразливих після опіку ділянок ускладнюється інфекцією.
Що передбачає перша допомога при термічних опіках? Для того, щоб мати можливість надати ефективну допомогу, слід визначити, з яким ураженням ми маємо справу. Для цього існує швидка діагностика термічних опіків на 3 категорії. Звісно, госпітальна медицина буде категоризувати ураження складніше.
Як розрізнити ступені опіків?
→ перший ступінь — почервоніння шкіри. Знайомий нам усім приклад — це сонячний опік.
→ у разі опіку другого ступеня виникають пухирі, колір ураженої шкіри може набувати менш природних кольорів: від жовтого до білого.
→ опік третього ступеня означає знищення тканин шкіри. Колір може варіюватися від білого до коричневого й навіть чорного. Глибина опіку в такому разі може зачіпати тканини глибше шкіри: жир, м’язи або кістки.
Якщо уражена велика ділянка шкіри, опіки матимуть тяжчий ступінь у центрі та перехідні ступені на периферії пошкодження.
Що треба передусім зробити, щоб допомогти людині з опіками?
Перш ніж оцінювати, власне, опік і надавати допомогу треба безпечно видалити одяг з постраждалої особи. У контексті опіків це потрібно робити особливо обережно. Заборонено відривати одяг, що прикипів до опіку. Обрізайте ножицями, а в процесі евакуації мінімізуйте взаємодію з одягом постраждалих.
Після видалення одягу оцініть площу та ступінь опіків. Для цього можна використати правило долоні або правило дев’ятки. Одна долоня постраждалої особи — це 1% від площі тіла цієї людини. Якщо ви можете порівняти, у скільки долонь «вкладається» площа опіку, то швидко отримаєте площу пошкодження у відсотках.
Правило дев’ятки — це розподіл частин тіла людини у відсотковому співвідношенні, що кратне дев’яти:
→ площа голови дорослої особи — 9% від площі тіла;
→ верхньої кінцівки — 9%;
→ нижньої кінцівки — 18%;
→ тулуба — 36%.
Перша допомога людині, в якої термічний опік: алгоритм дій
Важливо розуміти, що оптимальна допомога за різних ступенів пошкодження та площі ураження має бути різною.
Почнімо з легких термічних опіків, наприклад, опік 1-2 ступеня, коли пошкоджено до 10% площі тіла людини. Найкращою допомогою буде тривале охолодження поверхні такого опіку чистою водою. Передусім необхідно «вивести» зайву температуру якнайшвидше з тканин тіла, щоб опік не поширювався далі, тобто не збільшувався. Температура води для охолодження має бути ~15°С або кімнатної температури. Не охолоджуйте опіки крижаною водою, бо це може додатково травмувати тканини.
Як довго потрібно охолоджувати? 20-30 хвилин буде достатньо. Можна зупинити охолодження, якщо постраждала особа повідомляє про дискомфорт і продовжити пізніше. Заборонено охолоджувати опіки маленьким дітям (оскільки вони не можуть повідомити про дискомфорт) та особам без свідомості. Додатково слід упевнитися в чистоті води для охолодження, аби не занести інфекції. Оптимально використовувати питну воду в пляшках. Також помічними можуть бути гідрогелеві пов’язки, які запобігають інфекціям, проте виводять «зайву» температуру.
Якщо ви надаєте допомогу людині з опіками рук, перевірте, чи не носить він/вона обручку, прикраси, годинник абощо на ураженій кінцівці. Такі предмети потрібно зняти, оскільки опік викликатиме набряк, а металеве кільце, як приклад, під набряком створюватиме великий тиск. Запобігання такому «зайвому» тиску є обов’язковою частиною допомоги при опіках. У разі, якщо пошкодження оперізувальне, тобто охоплює кінцівку навколо, треба перевірити на ній пульс та чутливість. Якщо опік призвів до втрати пульсу на кінцівці — постраждалу особу необхідно якомога швидше доставити в лікарню.
Домедична допомога при опіках більшої площі
Якщо це опік 2-3 ступенів площею понад 10% від площі тіла, тоді охолодження таких поранених заборонено. Їх стан тяжчий, і є ризики переохолодження.
Опіки 3 ступеня також заборонено поливати водою. Коли площа опіків перевищує 20% — задачею рятівника є утеплення постраждалої особи. Такі великі опіки призводять до втрати рідини, зміщення pH, великих набряків. За таких умов організм людини втрачає здатність до самонагрівання: тобто життю людини, яку тільки-но врятували з пожежі з великим опіком, насамперед загрожує переохолодження.
Як можна зігріти постраждалу людину? З цією метою можна застосовувати термоковдри, хімічні грілки та безпечний чистий одяг. Водночас опіки мають закриватися бинтами БЕЗ ТИСКУ. Бинт захищатиме рану від інфекції та пилу. Сучасні виробники засобів для першої допомоги пропонують бинти, що не здатні тиснути, не здатні прилипати до опіків та мають додаткові антисептичні властивості.
Зберігайте собі цей чеклист:
→ При будь-яких опіках кінцівок уникаємо зайвого тиску, щоб не спричинити набряки.
→ Видаляємо прикраси, кільця, перевіряємо чутливість та пульс.
→ 1-2 ступінь малого опіку потребує охолодження (з кількома «але», переліченими вище).
→ 2-3 ступінь малого опіку потребує закриття рани від інфекцій, наприклад, бинтами, проте без тиску.
→ 2-3 ступінь великого опіку потребує насамперед утеплення пораненого та закриття опіку бинтами без тиску.
Чи потрібно використовувати якісь медикаментозні засоби (креми, мазі, пігулки тощо) при опіках?
Опіки в медицині асоціюються з запаленнями та інфекціями, часто їх лікування буде супроводжуватися антибіотикотерапією в пігулковій формі, яку може призначити виключно лікар/ка після відповідного аналізу.
Завжди звертайтеся по медичну допомогу при опіках, більших за 5% поверхні вашого тіла або опіках обличчя, дихальних шляхів, долонь, ділянки під пахвами, паху.
Чого НЕ можна робити при першій допомозі при опіках?
Ніколи не пробивайте пухирі, що виникають при опіку другого ступеня. Пухирі захищають тканини під ними від інфекцій та пришвидшують загоєння.
Ніколи не використовуйте мазі, креми, тваринні жири, олію або пантенол на опік, який був щойно отриманий. Насамперед необхідно відвести зайву температуру з тканин, а не покривати їх шаром, що амортизує. Навіть в інструкції до популярного пантенолу зазначається заборонена на використання на свіжі опіки.
Не наносьте на опіки нічого, що збільшує ризики бактеріального забруднення поверхні.
Джерело: https://berezhy-sebe.com/persha-dopomoha-pry-termichnykh-opikakh/