Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
Міжнародний день псоріазу
29 жовтня 2017 року в усьому світі відзначається Міжнародний день псоріазу, який проводиться щорічно, починаючи з 2004 р., з ініціативи Міжнародної Федерації хворих на псоріаз. Цей День покликаний інформувати населення про причини виникнення і про життя людей з даною патологією.
Псоріаз – не тільки істотна медична, а й важлива соціальна проблема, яка набуває все більшої актуальності як у професійних колах, так і у суспільстві. Псоріаз є однією з найпоширеніших хронічних патологій шкіри, на яку страждають 2-7% жителів усієї планети. Ця хвороба може виникнути як у чоловіків, так і у жінок у будь-якому віці, але частіше розвивається у людей до 20-25 років – 70% випадків.
В Україні близько 1,5 млн. (2% -3%) населення страждає на псоріаз.
Псоріаз – це хронічне неінфекційне захворювання шкіри (дерматоз), яке проявляється у вигляді лущення і висипання на шкірі і характеризується хвилеподібним перебігом, з періодами ремісії (поліпшень) і періодами загострень.
На сьогоднішній день серед причин і факторів розвитку псоріазу виділяють:
- Спадковість – імовірність розвитку псоріазу вища, якщо у людини найближчі родичі також страждають цим захворюванням.
- Нервово-психічні перенапруження – емоційні потрясіння, нервова і фізична напруга.
- Гормональні порушення – зміни в роботі ендокринних залоз, а також вагітність, період годування груддю, статеве дозрівання, клімактеричний період і т. п.
- Порушення метаболізму. Виникненню хвороби сприяє порушення обміну речовин, деяких вітамінів і мікроелементів (зокрема, кремнію), зловживання деякими продуктами харчування (оцет, перець, шоколад), надмірне вживання алкоголю.
- Паразити. Численні дослідження показують, що серед людей, які страждають на псоріаз, багато носіїв різних паразитарних інфекцій. Особлива роль у розвитку захворювання відводиться аскаридам, лямбліям, бичачому ціп’яку та ін. Вважається, що токсичні продукти, які виділяють ці паразити, є потужними алергенами, що порушують роботу імунної системи.
- Вірусні і бактеріальні інфекції – грип, ангіна, хронічні вогнища інфекції (тонзиліт, карієс) та інші.
Крім того, спровокувати псоріаз можуть такі чинники, як переохолодження (особливо тривале), зміна клімату, тривале перебування на сонці, травматичні пошкодження шкіри (опіки, порізи, укуси), інтенсивна лікарська терапія антибіотиками, нестероїдними протизапальними препаратами, а також вітамінами групи В та ін.
При псоріазі порушується процес регенерації (відновлення) клітин шкіри, вони відновлюються настільки посилено, що не встигають відмирати, внаслідок чого на шкірі з’являються папульозні висипання, що лущаться.
Клінічно псоріаз проявляється у вигляді надмірно сухих, червоних, піднятих над поверхнею шкіри плям (псоріатичні бляшки), які найчастіше вперше виникають саме на тих ділянках, які піддаються постійному тертю і тиску – розгинальній поверхні ліктьових і колінних суглобів, на сідницях. Однак псоріатичні бляшки можуть локалізуватися і на інших частинах тіла, включаючи шкіру волосяної частини голови, долонну поверхню кистей, підошовну поверхню ступней, зовнішні статеві органи.
Діагностує хворобу і призначає індивідуальну терапію лікар-дерматолог на підставі наявності специфічних ознак, характерних для цього захворювання, а саме: феномен стеаринової плями – значне лущення шкіри, що нагадує плями стеарину, феномен псоріатичної плівки – після видалення лусочок утворюється гладка блискуча поверхня, феномен «кровавої роси» – крапельна кровотеча при спробі видалити псоріатичну плівку. Для уточнення діагнозу проводять біопсію шкіри.
На тлі хронічного перебігу хвороби в разі серйозних порушень в роботі імунної системи, відсутності лікування, в 75% випадків розвивається важке захворювання суглобів – псоріатичний артрит. Також до ускладнень псоріазу відносять псоріатичну еритродермію, генералізований пустульозний псоріаз, що характеризуються патологічним ураженням об’ємних ділянок шкіри, можуть призводити до інвалідності і є потенційно небезпечними для життя пацієнта.
Відомо, що дана патологія повністю не виліковується, але цю недугу можна успішно тримати під контролем протягом усього життя. Хворим на псоріаз необхідно постійно спостерігатися у лікаря-дерматолога, дотримуватися призначеного лікування та правильно доглядати за шкірою.
Надзвичайно важливо особливу увагу приділяти здоровому способу життя: відмова від куріння (як активного, так пасивного) та алкоголю, раціональне харчування (вживання достатньої кількості вітамінів для підтримки міцного імунітету, утримання від солодощів, цитрусових, виключення з раціону копчених, смажених, гострих страв і прянощів), помірна фізична активність (прогулянки на свіжому повітрі, пробіжки на короткі дистанції), повноцінний здоровий сон, уникнення стресових ситуацій – запорука загального оздоровлення організму і якісного життя з псоріазом!
У Харкові кваліфікована медична допомога при підозрі на псоріаз надається в КЗОЗ «Харківський міський клінічний шкірно-венерологічний диспансер № 5», розташованому за адресою вул. Чернишевського, 27 (тел. 725-06-65), а також в шкірно-венерологічних диспансерах за місцем проживання.
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»