Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61201 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ДІАБЕТОМ

Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом, який був введений в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цей День покликаний підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету і служити важливим нагадуванням всьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Тема Всесвітнього дня діабету 2019 року – «Сім’я та діабет».

  Сьогодні у всьому світі страждають від діабету 422 мільйони чоловік. При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%. Цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найбільш часто призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, рак, цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

    У м. Харкові за 9 міс. 2019 р. серед дорослого населення зареєстровано 46 133 хворих на цукровий діабет (за аналогічний період 2018р.- 44 707), з них вперше виявлено діабет у 2 360 (2018р.- 2 637). Цукровим діабетом 1 типу страждають 4 273 дорослих, з них вперше виявлено 237 випадків; цукровий діабет 2 типу – 41 860 осіб, з них вперше виявлено 2 123 хворих. Серед дитячого населення віком до 18 років зареєстровано 411 хворих на цукровий діабет 1 типу (в 2018 р.-394), з них вперше виявлено 36 випадків (в 2018 р.-24).

    Цукровий діабет (ЦД) — це ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну. Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.

   Класифікація:

1.Інсулінозалежний діабет (ЦД 1 типу) розвивається швидко, іноді раптово, в основному у дітей і молодих людей, при цьому є абсолютний дефіцит інсуліну;

2.Інсулінонезалежний діабет (ЦД 2 типу) зазвичай розвивається поступово і відрізняється помірною вираженістю симптомів, частіше у людей старше 40 років, що мають надмірну вагу, при цьому відзначається відносний дефіцит інсуліну. Це найбільш поширений тип хвороби (зустрічається у 80-85% випадків);

3.Вторинний (або симптоматичний) цукровий діабет;

4.Діабет вагітних.

    Причини. Основною причиною цукрового діабету 1 типу є аутоімунний процес, обумовлений збоєм імунної системи, при якому в організмі виробляються антитіла проти клітин підшлункової залози, що руйнують їх. Головним фактором, що провокує виникнення діабету 1 типу, є вірусна інфекція (краснуха, вітряна віспа, гепатит, епідемічний паротит і т. д.) на тлі генетичної схильності до цього захворювання.

Основні фактори, що провокують розвиток цукрового діабету 2 типу:

1.Ожиріння.

2.Спадкова схильність. При наявності цукрового діабету у батьків або найближчих родичів ризик розвитку захворювання збільшується в 2-6 разів.

    Причинами вторинного (симптоматичного) діабету можуть бути:

захворювання підшлункової залози (панкреатит, пухлина, резекція тощо); захворювання гормональної природи (синдром Іценко-Кушинга, акромегалія, дифузний токсичний зоб, феохромоцитома); вплив ліків чи хімічних речовин і т. д.

    Симптоми цукрового діабету: спрага (хворі можуть випивати 3-5 л і більше рідини в добу); прискорене сечовипускання (як вдень, так і вночі); сухість у роті; загальна та м’язова слабкість; підвищений апетит; свербіж шкіри (особливо в області геніталій у жінок); сонливість; підвищена стомлюваність; погано загоюються рани; різке схуднення у хворих з цукровим діабетом 1 типу; ожиріння у хворих з цукровим діабетом 2 типу.

    Ускладнення цукрового діабету: серцево-судинні захворювання (атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда); атеросклероз периферичних артерій, у тому числі артерій нижніх кінцівок; мікроангіопатія (ураження дрібних судин) нижніх кінцівок; діабетична ретинопатія (зниження зору); нейропатія (зниження чутливості, сухість і лущення шкірних покривів, біль і судоми в кінцівках); нефропатія (виділення з сечею білка, порушення функцій нирок); діабетична стопа — захворювання стоп (виразки, гнійно-некротичні процеси) на тлі ураження периферичних нервів, судин, шкіри, м’яких тканин; різні інфекційні ускладнення (часті гнійничкові ураження шкіри, грибки нігтів); коми (діабетична, гіперосмолярна, гіпоглікемічна).

    Для діагностики цукрового діабету виконують наступні дослідження:

аналіз крові на глюкозу: натще визначають вміст глюкози в капілярній крові (кров з пальця);    проба на толерантність до глюкози: натщесерце беруть близько 75 г глюкози, розчиненої в 1-1,5 склянках води, потім визначають концентрацію глюкози в крові через 0.5 та 2 години; аналіз сечі на глюкозу і кетонові тіла: виявлення кетонових тіл і глюкози підтверджує діагноз діабету; визначення глікозильованого гемоглобіну; визначення інсуліну і С-пептиду в крові: при першому типі цукрового діабету кількість інсуліну і С-пептиду значно знижується, а при другому типі можливі значення в межах норми.

    Лікування цукрового діабету включає:

спеціальну дієту: необхідно виключити цукор, спиртні напої, сиропи, тістечка, печиво, солодкі фрукти. Їжу потрібно приймати невеликими порціями, краще 4-5 разів на день;

щоденне застосування інсуліну (інсулінотерапія) — необхідно хворим на цукровий діабет першого типу і при прогресуванні діабету другого типу. При лікуванні інсуліном необхідно самостійно контролювати рівень глюкози в крові та сечі;

застосування таблеток, що сприяють зниженню рівня цукру в крові. Як правило, з таких препаратів починають лікування цукрового діабету другого типу. При прогресуванні захворювання необхідне призначення інсуліну.

    Людям, страждаючим на цукровий діабет, корисні фізичні вправи.

Для попередження розвитку ускладнень цукрового діабету необхідно постійне лікування і ретельний контроль рівня цукру в крові! Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога! Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання!

У м. Харкові для надання кваліфікованої допомоги створена структура міської ендокринологічної служби:

    Ендокринологічне поліклінічне відділення КНП «Міська клінічна лікарня № 2» ХМР (вул. Кооперативна,2), к. т. 7258032, на базі якої функціонує «Центр для хворих на цукровий діабет з дитинства», «Центр по наданню медичної допомоги дітям і підліткам з ендокринною патологією», міський центр «Діабетична стопа», а також денний стаціонар (Павловська площа, 2).

    Стаціонарна допомога хворим на діабет надається в ендокринологічному відділенні КНП «Міська клінічна лікарня №2» ХМР (пр-т Московський, 197), к. т. 738-01-21, в тому числі в ургентному порядку; стаціонарна допомога хворим з декомпенсованим цукровим діабетом надається у токсико – реанімаційному відділенні КНП « Міська клінічна лікарня №2» ХМР.

    На базі КНП “Міська клінічна лікарня №14 ім. проф. Гіршмана”ХМР, працює міський центр “Діабет ока” (вул. Олеся Гончара, 5), к. т. 725-5963.

Амбулаторно – профілактичний прийом хворих ведеться в районних ендокринологічних кабінетах комунальних некомерческих підприємств охорони здоров’я міста.

У м. Харкові спеціалізована стаціонарна допомога дітям з ендокринною патологією надається в КНП “ Обласна дитяча клінічна лікарня» ХМР (вул. Озерянська, 5) та ДУ «Інститут охорони дітей та підлітків НАМН України» ( пр. Ювілейний, 52-а).

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61201, Україна

  • E-mail: poliklin8@i.ua

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222
Перейти до вмісту