Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я У НЕРІВНОМУ СВІТІ
10 жовтня за рішенням Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1992 року відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. У 2021 році тематикою цього Дня вибрано: «Психічне здоров’я у нерівному світі».
В даний час світ стає все більш поляризованим. Останній рік висвітлив нерівність людей через расову та етнічну приналежність, сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, а також недотримання прав людини в багатьох країнах, в тому числі людей з психічними розладами.
Тема Всесвітнього дня психічного здоров’я, що обрана для 2021 року, підкреслює, що доступ до психіатричних послуг залишається нерівним: від 75% до 95% людей з психічними розладами в країнах з низьким і середнім рівнем доходів взагалі не мають доступу до послуг в області психічного здоров’я. Відсутність інвестицій в психічне здоров’я сприяє виникненню прогалин в лікуванні психічних захворювань.
У зв’язку з цим, багато людей з психічними захворюваннями не отримують лікування, на яке вони мають право, що в свою чергу веде до їх стигматизації та дискримінації. Це сильно впливає на можливість людей, які страждають психічними розладами, здобувати освіту, успішно працевлаштуватися, забезпечувати себе. Наявну нерівність необхідно усувати для того, щоб люди з психічними захворюваннями могли отримувати своєчасне лікування, а також були повністю інтегровані в усі сфери життя.
Психічне здоров’я є невід’ємною частиною і найважливішим компонентом здоров’я. Під психічним здоров’ям розуміють психічні особливості, що дозволяють людині бути адекватним і успішно адаптуватися до середовища. Зазвичай сюди відносять відповідність сформованих у людини суб’єктивних образів об’єктивної реальності, адекватність у сприйнятті себе, здатність концентрувати увагу на предметі та утримувати інформацію в пам’яті, критичність мислення.
Рівень психічного здоров’я людини у кожен момент часу визначається численними соціальними, психологічними і біологічними чинниками. Так, наприклад, нестійке соціально-економічне положення є чинником ризику для психічного здоров’я окремих людей і суспільства в цілому. На психічне здоров’я також впливають швидкі соціальні зміни, стресові ситуації на роботі, гендерна дискримінація, ризик насильства, соціальне відчуження, нездоровий спосіб життя та соматичні захворювання. Крім того, існують також психологічні особливості, із-за яких люди стають уразливими перед психічними розладами.
Якщо людина не вміє справлятися зі стресовими ситуаціями та нівелювати їх негативний вплив, зростає вірогідність виникнення депресії, почуття тривоги і занепокоєння. А вони, у свою чергу, можуть привести до більш серйозних психічних розладів. Для підвищення стійкості психіки до несприятливих чинників, розширення меж своїх психічних та інтелектуальних можливостей, необхідно оволодіти способами і методами управління собою та зняття несприятливих наслідків стресу і негативної емоційної напруги, а саме:
- Фізіологічним і ефективним методом регуляції психіки слід вважати фізичну активність. За допомогою фізичної активності можна знижувати нервово-психічну напругу на структури головного мозку. Крім того, фізичні вправи призводять до викиду ендорфінів: нейромедіаторів, які допомагають людині поліпшити настрій і почувати себе спокійніше. Пробуйте різні види активності, щоб знайти ту, яка вам підходить. Це можуть бути йога, ходьба, танці, ті види спорту, які допомагають прискорити пульс.
- Раціональне харчування. Зробіть прийом їжі спокійною, розслабленою процедурою, не поспішайте. Обмежте споживання алкоголю і кофеїну. Деякі продукти містять хімічні речовини, які допомагають організму справлятися із стресом. До них відносяться: авокадо, банани, чай, цельнозерновые продукти, жирна риба, морква, горіхи, йогурт і шоколад.
- Дотримуйтеся режиму сну. Сон – це час, коли організм відновлюється і обробляє стрес, якому піддався впродовж дня. Сон також дозволяє напруженим м’язам розслабитися після робочого дня. Важливо, щоб нічний сон був досить тривалим (7-8 годин) та спокійним.
- Вчиться справлятися зі стресом. У конфліктних ситуаціях завжди думайте перш, ніж говорити. Пам’ятайте, що інші люди також схильні до впливу різних негативних чинників. Краще бути щасливим, чим правим, тому треба вміти промовчати в певний момент та відмовитися від критики.
- Міняйте мислення з негативного на позитивне. Невміння позитивно сприймати життя негативно позначається на психічному здоров’ї людини. Необхідно помічати та радіти найпростішим речам, розвивати свої таланти та інтереси.
В м. Харкові отримати консультацію і кваліфіковану медичну допомогу при різних порушеннях психічного здоров’я можна в КНП “Міський психоневрологічний диспансер №3” Харківської міської ради, розташованому за адресою м. Харків, вул. Алчевських, 32 (контактний телефон 725-09-91).
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»