Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
ДІЛІТЬСЯ ФАКТАМИ ПРО НАРКОТИКИ, РЯТУЙТЕ ЖИТТЯ
Щорічно 26 червня в світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом. Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1987 році і націлений на посилення діяльності та співпраці для створення вільного від наркоманії суспільства.
Тема кампанії 2021 року – «Діліться фактами про наркотики, рятуйте життя». Кампанія спрямована на боротьбу з дезінформацією щодо наркотиків і обміну фактами про небезпеку вживання психоактивних речовин – від ризиків для здоров’я до науково обґрунтованої профілактики, лікування та догляду.
За даними ВООЗ близько 270 мільйонів людей (або близько 5,5% світового населення у віці від 15 до 64 років) вживали психоактивні препарати в попередньому році і близько 35 мільйонів людей страждають від розладів, пов’язаних з вживанням наркотиків. За оцінками, близько 500 тисяч смертей щорічно пов’язані з вживанням наркотиків, з них близько 350 000 чоловіків і 150 000 жінок. В усьому світі налічується майже 11 мільйонів людей, які вживають ін’єкційні наркотики, з яких 1,4 мільйона живуть з ВІЛ і 5,6 мільйона – з гепатитом С.
Поширення наркотиків розглядається як лихо, яке тягне за собою різноманітні шкідливі наслідки – від демографічної катастрофи до криміналізації економіки, соціального та політичного середовища.
Реальну загрозу для суспільства становить значне збільшення числа осіб, інфікованих ВІЛ. Це пов’язано з тим що передача ВІЛ-інфекції пов’язана насамперед із зараженням, що відбувається при використанні наркоманами загального шприца.
Наркоманія – тотальне ураження особистості, що супроводжується в переважній більшості випадків ускладненнями з боку фізичного здоров’я. Людина, яка приймає наркотики, поступово втрачає самоповагу; знищує свої кращі моральні якості; втрачає друзів, потім сім’ю; не може набути професію або забуває ту, якою раніше володіла; втягується в злочинне середовище; приносить безодню нещасть собі і оточуючим; повільно і вірно руйнує своє тіло.
Ще одна особливість наркоманії полягає в тому, що вона як патологічний стан певною мірою незворотня, і частина негативних змін, які відбулися в організмі, залишаються назавжди. Тому фахівці намагаються не говорити про «наркоманів, які видужали», а вважають за краще термін «неактивні наркомани» (тобто не вживають наркотики в даний момент, а «момент» буває довгим, навіть довжиною в життя).
Наркомани (часто також їхні рідні) занадто пізно розуміють, що це не просто «пустощі», а вже справжня залежність. Іноді залежність розвивається через півроку, частіше – через 2-3 місяці, але нерідко людина стає залежною після першої ж ін’єкції наркотичної речовини.
Саме молоді люди, підлітки більшою мірою стають жертвами наркотичної залежності. Пристрасть до наркотиків перетворюється в трагедію і для самої молодої людини, і для його родини. При дотриманні певних профілактичних заходів можна уберегти дитину, підлітка від вживання психоактивних речовин, зокрема наркотиків. Для цього необхідно:
- Спілкуватися один з одним. Спілкування – основна людська потреба, особливо для батьків і дітей. Батькам необхідно бути ініціатором відвертої, відкритої розмови зі своєю дитиною.
- Вислуховувати один одного. Уміння слухати – основа ефективного спілкування. Слухати означає: бути уважним до дитини; вислуховувати її точку зору, не сперечаючись з нею; приділяти увагу поглядам і почуттям дитини. Заохочуючи дитину та підтримуючи розмову, батьки повинні демонструвати свою зацікавленість в тому, що вона розповідає.
- Ставити себе на місце дитини. Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто ніколи не переживав. Потрібно домовитися, що він може звернутися до рідних у будь-який момент, коли йому це необхідно. Головне, щоб дитина відчувала, що батькам завжди цікаво, що з ним відбувається.
- Проводити час разом. Важливо, коли батьки вміють разом з дитиною займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати спільний досуг або спільну діяльність. Це необов’язково має бути щось особливе. Нехай це буде похід в кіно, на стадіон, на риболовлю, за грибами чи просто спільний перегляд телевізійних передач. Для дитини важливо мати інтереси, які будуть найдієвішим засобом захисту від шкідливих звичок, зокрема наркотиків.
- Дружити з його друзями. Дитина часто вперше пробує психоактивні речовини (алкоголь, тютюн) в колі друзів. Часом друзі мають величезний вплив на вчинки дитини. Вона може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов’язків, до школи і так далі. Крім того, в підлітковому віці велика тяга до різного роду експериментів. Діти пробують курити, пити. У багатьох в майбутньому це може стати звичкою. Тому важливо в цей період взяти участь в організації дозвілля друзів своєї дитини, тобто їх теж залучити до занять спортом або творчістю.
- Пам’ятати, що ваша дитина унікальна. Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущою, особливою та потрібною. Коли дитина відчуває, що досягла чогось, і батьки радіють її досягненням, підвищується рівень її самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж вживання наркотиків.
- Подавати приклад. Вживання батьками, так званих “дозволених” психоактивних речовин (алкоголь, тютюн), відкриває двері дітям і для “заборонених”.
Тільки завдяки спільним зусиллям дорослих і дітей, суспільства в цілому можна розраховувати на позитивні результати у вирішенні глобальної проблеми сучасності – наркоманії.
Кваліфікована медична допомога наркозалежним в м.Харкові надається в КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», розташованому за адресою м.Харків, вул. Очаківська, 15 (тел. 340-14-66) та КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня», розташованому за адресою: м.Харків, вул. Вятская, 1 (тел. 732-33-30).
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»