Структурні підрозділи
- ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ (ЦПМСД) ПОЛІКЛІНІКИ
- Амбулаторія №1 ЦПМСД
- Амбулаторія №2 ЦПМСД
- КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР ПОЛІКЛІНІКИ
- Жіноча консультація
- Хірургічне відділення
- Неврологічне відділення
- Відділення відновного лікування
- Денний стаціонар
- Відділення мобільної паліативної медичної допомоги
- Рентген-діагностичне відділення
- Клініко-діагностична лабораторія
НАРКОТИКИ – СЕРЙОЗНА ЗАГРОЗА ЗДОРОВ’Ю І БЕЗПЕЦІ НАСЕЛЕННЯ, ОСОБЛИВО МОЛОДІ
У 1987 році Генеральна Асамблея ООН постановила щорічно відмічати 26 червня Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами і їх незаконним оборотом з метою створення суспільства, вільного від зловживання наркотиками. Генеральна Асамблея ООН визнає, що, незважаючи на зусилля міжнародного співтовариства, світова проблема наркотиків як і раніше несе з собою серйозну загрозу для здоров’я і безпеки населення, особливо молоді.
Згідно зі статистикою, щорічно в Україні близько 150 тис. молодих людей стають наркозалежними, 95% з яких це молодь у віці 15-30 років, а кожен п’ятий наркоман – жінка. Близько 120 тис. людей щорічно гинуть від наркоманії та її наслідків (329 осіб на добу); середня тривалість життя ін’єкційного наркомана становить 5-6 років.
Наркоманія — стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної і фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.
Стан психічної залежності проявляється в тому, що людина за допомогою наркотику, відчуваючи легкість і комфорт, спокій і впевненість, внутрішню рівновагу, намагається знову і знову відчути ілюзорне задоволення. Дія наркотичної речовини поступово замінює собою всі звичайні для людини позитивні емоції. Фізична залежність характеризується фізичними і психологічними порушеннями, пов’язаними з тим, що наркотик стає частиною обмінних процесів організму і в його відсутність розвивається синдром відміни (абстинентний синдром).
Причинами наркоманії серед молоді є:
– Соціальна узгодженість. Якщо використання того або іншого наркотика прийнято в групі, до якої належить людина, вона може почати вживати цей наркотик, щоб показати свою приналежність до цієї групи.
– Задоволення. Одна з головних причин вживання наркотиків— це супутні приємні відчуття, від хорошого самопочуття і релаксації до містичної ейфорії.
– Цікавість щодо наркотиків змушує деяких людей почати самим приймати наркотики.
– Достаток і дозвілля можуть призвести до нудьги і втрати інтересу до життя, і виходом і стимуляцією в цьому випадку можуть здатися наркотики.
– Відхід від стресу. Більшості людей вдається справлятися зі стресовими ситуаціями життя, але деякі намагаються знайти притулок у формі наркотичної залежності. Наркотики часто стають помилковим центром, навколо якого обертається життя.
– Вираз незалежності, а іноді ворожого настрою по відношенню до оточуючих.
В даний час широке поширення в світі набули синтетичні («дизайнерські») наркотичні речовини, які розробляються і потрапляють в тіньовий обіг в обхід чинного законодавства. Дизайнерські наркотики — це психоактивні речовини, що представляють собою синтетичні замінники будь-якої натуральної речовини, які відтворюють наркотичні властивості останнього.
Найбільш поширеними є такі «типи» синтетичних наркотиків:
- «Швидкість» (спіди). Відноситься до групи амфетамінів, що містять ефедрин, який збуджує ЦНС, внаслідок чого людина відчуває небувалий прилив сил, який змінюється пригніченим станом і ознаками отруєння. «Швидкість» відносять до клубних наркотиків.
- ЛСД (кислота). Основний ефект – насичені галюцинації, які нерідко стають кошмарними і викликають напади паніки, а також суїцидальні наміри. Основна небезпека – накопичувальний ефект, що часто призводить до психічних захворювань.
- Екстазі. Наркотик дарує відчуття безстрашності і сильне бажання спілкуватися. Також наркоман постійно намагається рухатися, наприклад, пуститися в танок прямо посеред вулиці. У людей із слабким типом нервової системи може викликати галюцинації, під час яких нерідкі випадки ненавмисного нанесення ушкоджень і навіть суїцидів.
- «Сіль» (катинони). Один з найнебезпечніших наркотиків сучасності, що розвиває сильну залежність навіть після першого прийому. Викликає відчуття непереможності і впевненості в собі. Найчастіше це закінчується трагічно, наприклад, коли наркоман вирішує використовувати здібності «надлюдини» і «політати», вистрибнувши з вікна.
- «Спайс» (синтетичні каннабіноіди). Курильні суміші користуються у наркоманів небувалою популярністю. Ефект, викликаний спайсами, неможливо передбачити. Деякі люди відчувають ейфорію, інші впадають в агресію, завдаючи шкоди собі та оточуючим, треті ж впадають в пригнічений стан і бачать жахливі галюцинації.
В основі профілактики наркоманії лежить принцип надання молодим людям альтернативи наркотикам. У житті молоді не повинно бути вакууму, нічим не заповненої душевної порожнечі, бездіяльності. Захопленість молодих людей у будь-якій області знань або мистецтва – один з дійових шляхів нормального психофізичного розвитку. З раннього дитячого віку потрібно виховувати нетерпимість до будь-яких наркотичних речовин. Формувати у підлітків навички аналізу і критичної оцінки інформації, одержаної про наркотики й уміння приймати правильні рішення. Також важливо сформувати всередині суспільства стійку думку про те, що спорт, творчість і захоплення наукою це престижно.
Кваліфікована медична допомога наркозалежним в м.Харкові надається в КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», розташованому за адресою м. Харків, вул. Очаківська, 15 (телефон для довідок 340-14-66) та КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня», розташованому за адресою: м.Харків, вул. Вятская, 1 (телефон для довідок 757-24-49).
КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»